poniedziałek, 24 czerwca 2013

Waga w ciąży

Drogie Mamy,

większość z nas obawia się powrotu do dawnej sylwetki po ciąży. Ale spokojnie- zachowując umiar i rozsądek w jedzeniu powrót będzie na pewno możliwy i w miarę prosty do osiągniecia.
Należy pamiętać, że w pierwszym trymestrze zapotrzebowanie kaloryczne nie zmienia się,  w drugim trymestrze wzrasta o 300kcal, a w trzecim- 500kcal. Średnie zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiety to 2000kcal, czyli odpowiednio II trymestr 2300kcal, a III trymestr 2500kcal.
Przybieranie na wadze często uzależnione jest od wagi wyjściowej kobiety sprzed ciąży. Jeśli kobieta miała niedowagę może przytyć nawet 18kg, natomiast przy nadwadze waga może wzrosnąć o niecałe 9kg. Aby obliczyć na jakim "etapie" była nasza waga w ciąży używamy wzoru na obliczenie współczynnika BMI. Obliczamy go następująco:

BMI= waga w kg/ wzrost w metrach podniesiony do kwadratu

przykład:
waga: 62kg, wzrost 1,66m
BMI= 62/(1,66*1,66)=22,5

Znaczenie wg uproszczonej klasyfikacji:
< 18,5 – niedowagę
18,5–24,99 – wartość prawidłową
≥ 25,0 – nadwagę 

Może zdarzyć się, że mama w początkowych tygodniach chudnie, np. ze względu na mdłości. Należy całą ciążę prowadzić z lekarzem i konsultować wszystkie występujące objawy, jednak wyżej wskazane zjawisko jest zazwyczaj czymś normalnym. Ja nie miałam mdłości, ale samoistnie schudłam 5kg i dopiero zaczęłam tyć ok. 24tc. Jakież było moje zaskoczenie, gdy w 30tc moja waga wskazywała zaledwie 6kg od momentu schudnięcia, a waga Lenki wskazywała na 1,8kg! :)

Tak więc waga mamy nie musi mieć wpływu na wagę Maluszka. 

Warto zwrócić uwagę też na to jak rozkładają się "obowiązkowe" kilogramy w ciąży (waga oczywiście przybliżona, wszystko zależy od indywidualnych reakcji organizmu):
  •  3,5kg- Maluszek
  • 1kg- płyn owodniowy
  • 1,5kg- macica
  • 1,5kg- łożysko
  • 0,5kg- piersi
  • 1,5kg- zwiększona ilość krwi
  • 1,5kg- woda w organizmie
Oczywiście w różnych źródłach wartości te mogą się minimalnie różnić, jednak sumarycznie "obowiązkowych" kilogramów jest  ok.11. Natomiast po porodzie od razu traci się minimum 5kg.

A Wy jak odczuwacie wpływ ciąży na Waszą wagę? Jest ona standardowa czy może odbiega od książkowych wyznaczników?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz